Een neutrale beslissing, door Stephan
"Vanaf 2018 werk ik als gerechtsjurist. Ik werk in het strafrecht team dat zich bezighoudt met Mulder-zaken. Verkeersovertredingen dus. We behandelen met het team zo’n 4000 Mulder-zaken per jaar."

Stephan - senior gerechtsjurist

Na zijn rechtenstudie begon Stephan zijn loopbaan bijna 30 jaar geleden als ‘100 gulden griffier’ bij het gerechtshof ’s-Hertogenbosch. ‘100-gulden griffier betekende dat je, op oproepbasis, voor 100 gulden per zitting als griffier werkte. Toen ik hoorde dat er een vaste vacature vrijkwam als jurist bij het team strafrecht bij een gerechtshof aan de andere kant van het land, twijfelde ik geen moment om te solliciteren. Dus vertrokken mijn partner en ik met ons hele hebben en houden naar Leeuwarden.’

‘Inmiddels werk ik bijna 30 jaar bij de Rechtspraak. In die tijd heb ik veel verschillende aspecten van het werk gezien, juridisch als gerechtsjurist, maar ook op managementniveau. Hierdoor heb ik op veel verschillende afdelingen rondgelopen en heb ik veel verschillende collega’s leren kennen, dat maakt mijn werk zo gevarieerd. Ik vind het echt leuk en prettig dat ik de kans krijg zo veel verschillende dingen te doen.’

“Ik hecht heel veel waarde aan de evenwichtige beslissing die je bij de Rechtspraak maakt, aan de neutraliteit. Niet oordelen voordat je alle feiten kent.”

Evenwichtig oordeel

‘Ik hecht ook veel waarde aan de evenwichtige beslissing die je bij de Rechtspraak moet kunnen maken, aan de neutraliteit. Niet oordelen voordat je alle feiten kent. Bij het Openbaar Ministerie of in de advocatuur werken trekt me daarom ook niet. Bij het OM of in de advocatuur moet je een minder neutraal een standpunt innemen, waarvan je niet altijd weet of het overeenkomt met wat  er gebeurt is of wat er in de wet staat.’

“ Het mooie aan kantonzaken vind ik dat er direct uitspraak wordt gedaan. Je bent er van begin tot eind bij en krijgt dus ook mee wat het effect is van een uitspraak op een verdachte.”

Zelfstandig uitspraken schrijven

‘Vanaf 2018 werk ik als gerechtsjurist. Ik werk in het strafrecht team dat zich bezighoudt met Mulder-zaken. Verkeersovertredingen dus. We behandelen met het team zo’n 4000 Mulder-zaken per jaar. In de meeste zaken wordt op basis van het dossier uitspraak gedaan. Dat vind ik zo leuk aan dit werk: bij Mulder-zaken ben je als gerechtsjurist heel zelfstandig bezig. Je pakt een dossier op, je verdiept je erin en schrijft een conceptuitspraak. Die toets je bij een raadsheer. Ik behandel zo’n veertig zaken per maand en kan daarbij mijn werk helemaal zelf indelen.’

"Ik doe mijn werk voor de maatschappij, niet voor een baas."

Zittingen voor kantonzaken

‘Of ik verder helemaal geen zittingen doe? Jawel hoor. In ongeveer 10% van de Mulder-zaken wordt ook een zitting gehouden, en we behandelen de kantonstrafzaken in ons team. Deze horen bij ons team omdat het heel vaak verkeerzaken zijn. Daarnaast behandelen wij ook de enkelvoudige misdrijfzaken. Beide zijn relatief eenvoudige zaken waar maar één raadsheer bij betrokken is. Het mooie aan deze zaken vind ik dat er direct uitspraak wordt gedaan. Je bent er van begin tot eind bij en krijgt dus ook mee wat het effect is van een uitspraak op een verdachte.’

Variatie en waardering

‘Vanwege mijn brede loopbaan in het strafrecht bij de Rechtspraak word ik voor uiteenlopende projecten gevraagd. Dat zorgt voor de nodige variatie in mijn werk. Zo heb ik in de coronaperiode als ervaren griffier een aantal maanden ter ondersteuning meegedraaid in de zogenaamde raadkamer gevangenhouding. In deze raadkamer worden onder meer de zaken behandeld van verdachten die door de rechtbank in voorlopige hechtenis zijn genomen en daartegen in hoger beroep zijn gegaan. En vorig jaar ben ik gevraagd om bij te springen bij de cassatiezaken van het andere team in Leeuwarden. Op die manier krijg ik de kans om mijn kennis en ervaring in te zetten. En daar krijg je waardering voor.’

Samenwerken aan één product

‘Er heerst een fijne sfeer bij het gerechtshof in Leeuwarden. Ik begon hier in de jaren ’90 en ik was toen al verbaasd over hoe laagdrempelig de cultuur was! Raadsheren sprak je gewoon bij de voornaam aan. Nu is dat gevoel er nog steeds. Of misschien nog wel meer. Of je nu op de griffie werkt of raadsheer bent, er wordt hier samengewerkt aan één product: de uitspraak.’

‘Als je mij vraagt waarom iemand bij de Rechtspraak zou willen werken, is het antwoord simpel: omdat gerechtsjurist een leuke baan is waar je veel met je collega’s te maken hebt, je werkt aan een gezamenlijke uitspraak, én het is ook nog eens maatschappelijk relevant. Nou, wat wil je nog meer!’

Vind jij het leuk om je collega's te helpen? En wil je graag werk met betekenis?
Ontdek wat jij kunt bijdragen bij de Rechtspraak.
Benieuwd naar vacatures?

Lees andere verhalen

Een tijdige uitspraak, door Ahmed

"Ik kan iets betekenen voor de samenleving met werk dat ik interessant vind."